BJ-Agro undersøgte i det forgangne dyrkningsår effekten af efterafgrøder forud for kartofler. Og på linje med de udenlandske forsøg, der er lavet på området, betyder resultatet, at der er grund til i højere grad at betragte efterafgrøderne som før-afgrøder.
Det er ikke, fordi alting skal foregå på engelsk, men Søren Schnipper, agronom i BJ-Agro, vil gerne vende opmærksomheden på de engelske udtryk, når det kommer til efterafgrøder. For netop det danske navn får dem til at lyde meget uproduktive.
- Det er noget, vi har mellem vores hovedafgrøder. Men udtrykket mellemafgrøder, som de bruger i Sverige, har Landbrugstyrelsen også taget fra os – det er noget helt andet, siger han.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
26. september 2026
9 min · 25. september
Familie beholder landbrugsjord, kvælstofregler kan bremse jordudtagning, ulvebestanden vokser, og stort grovvaresalg er godkendt.
Søren Schnipper forklarede på BJ-Agros kartoffeldag i december, hvorfor han bedre kan lide de engelske ord end det danske for efterafgrøder. Foto: Kasper Stougård
BJ-Agros forsøg med efterafgrøder før kartofler viser især gode resultater en blanding fra DSV med mange forskellige arter. Kilde: BJ-Agro
Søren Schnipper havde også konkrete råd til, hvordan efterafgrøderne skal håndteres i kartoffelsædskiftet. Kilde: BJ-Agro