Seges har gradueringer klar til både raps og hvede
CropSat er formentlig kommet for at blive. I år tilbyder Seges gradueringskort til både 1. gødskning i rapsen og henholdsvis 1. og 3. gødskning i vinterhvede.

For udarbejdelse af tildelingskort vil det i år være nødvendigt at tage højde for en del pletter med omsåninger. Her sås vårsæd i en hvedemark, der viste sig at have overvintret for dårligt. Foto: Agrofoto
Der vil fortsat være gratis adgang til CropSat billeder i kommende vækstsæson, hvorfor enhver, der har en gødningsspreder, der kan håndtere elektroniske tildelingsfiler, forholdsvis nemt kan melde sig ind i den nye digitale fremtid for planteproduktion allerede nu. CropSat er igen i år finansieret af Seges og Landbrugsstyrelsen og stilles gratis til rådighed for landmændene.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her