I dag skal den tidligere næstformand for Landbrug & Fødevarer, Henrik Frandsen (M) i audiens hos Kong Frederik. Det skyldes, at han er udnævnt som ny ældreminister.

Det oplyser Statsministeriet i en pressemeddelelse. Frandsen skal afløse partifælden Mette Kierkgaard, der efter eget ønske træder ud af regeringen. Det sker for at få mere tid til familien, oplyser hun på Facebook. Det har banet vejen for, at Frandsen kan overtage Ældreministeriet.

Han har en glorværdig fortid som talsmand i dansk landbrug, både som formand for det tidligere Sønderjysk Landboforening og som viceformand i Landbrug & Fødevarer, hvilket han var i årene 2011-2012. I 1985 blev han udlært som landmand hos Ladelund Landbrugsskole ved Brørup.

Og selv om det er en årrække siden, han sidst har været aktiv i landbruget, har han haft fingrene inde i maskinrummet, når det gælder landbrugspolitik, siden han blev valgt til Folketinget i 2022. Således har han haft en lang række ordførerskaber i det lille regeringsparti.

En markant landbrugspolitiker

Det har både været som fødevareordfører, Grøn trepartsordfører, miljøordfører og som ordfører på klima-, energi- og forsyningsområdet.

Her har han tegnet en kurs, der har peget i retning af mere hensyn til klima og miljø end til landbruget. Blandt andet i forbindelse med regeringens planer om at indføre sprøjteforbud på marker, der ligger over drikkevandsboringer.

- Det er en glædens dag. Det er en god dag for grundvandet i Danmark, sagde han således til DR Nyheder, efter at det stod klart, at et sådant forbud er undervejs.

Dog har han også markeret sig som fortaler for at lave metodeeftersyn af de kvælstofmålinger, der efter hans mening tegner skævt i forbold til de krav, landmænd møder, fx i Sønderjylland.

- Jeg siger ikke, vi skal droppe målene, men vi skal have en metode, der giver mening. Ellers mister vi troværdigheden. Det handler ikke om at slippe udenom – men om at gøre det, der faktisk virker, sagde Henrik Frandsen undet et møde med en landmand i starten af november måned sidste år.

Men det skal han med ministerudnævnelsen ikke længere arbejde med. Moderaterne oplyser til Effektivt Landbrug, at det endnu ikke er afklaret, hvem der overtager hans ordførerskaber. Det vil først ske, når Moderaternes folketingsgruppe har holdt møde om en genkonstituering.

Politik