Sidste år kom nyheden om, at 50 biarter ikke er set siden 1974.

Det gav anledning til artikler, hvor der i enkelte ligefrem blev spekuleret i, hvordan verden ville se ud uden bier. Men de fleste af disse bier er ikke set siden 1918.  Derfor er det svært at give skylden på pesticider og marksammenlægninger, skriver Bæredygtigt Landbrug i en pressemeddelelse..

Men virkeligheden er også mindre dramatisk, end den lyder. For de 50 biarter er ikke uddøde i Danmark – de er bare ikke set. Man genfinder løbende arter, som ikke er set i mange år. Det fortæller professor Henning Bang Madsen, som er i gang med at udarbejde den danske rødliste på området. Han fortæller, at man nu er på ca. 45 arter, der ikke er set siden 1974, og at tallet er faldende.

- Misvisende og forkert at kalde dem uddøde

- Halvdelen er imidlertid ikke naturligt hjemmehørende arter i Danmark – men er tilfældige strejfere, som vi for eksempel også ser ved fugle. Vi ser desværre, at de angives som arter, der er uddøde for landet, hvilket er misvisende og direkte forkert, oplyser professoren.

Nogle biarter er ”indslæbte”. Det kan for eksempel være bier, der er kommet til landet gennem godstransport, for eksempel på lastbiler. Xylocopa valga er et eksempel, der i 2002 kom herop fra Frankrig siddende på en kabeltromle. Andre biarter blæser hertil sydfra i varme somre.

- Ved rødlistevurderinger er det en forudsætning, at en art har reproduceret sig i landet i mere end 10 år, for at kunne tilskrives som værende naturligt hjemmehørende, forklarer Henning Bang Madsen.

Præcis hvor mange af dem, der ikke er naturligt hjemmehørende i Danmark, kan Bæredygtigt Landbrug ikke få at vide i øjeblikket, da der er tale om foreløbige forskningsresultater.