Gigantisk skovmaskine i Svanninge
Der mangler skovarbejdere på Fyn. Hos Svanninge Skovservice har man netop investeret i en 8-hjulet Komatsu Forest 931XC-skovningsmaskine, som blandt andet skal udføre tidligere tiders manuelle arbejde.

Tre store skovningsmaskiner fra Komatsu ruller nu rundt i de fynske skove for Svanninge Skovservice ved Faaborg.
De to ældste maskiner er 6-hjulsmaskiner. Men senest har den sydfynske skoventreprenør investeret i en 8-hjulet Komatsu Forest-931XC-maskine fra Helms TMT-Centret i Midtjylland. Det er den første i landet med det helt store fældehoved kaldet »C144« på cirka 1,5 tons.
- Vores to første Komatsu-maskiner har været virkelig driftssikre. Og så er det en fordel, at vi kender computeren og joystikkene i maskinen.
Derfor er det nemt at hoppe fra en maskine til en anden.
- Samtidig har det haft stor betydning for vores valg, at Komatsu nu er kommet med en 8-hjulsmaskine, for de arbejder altså bare mærkbart bedre end 6-hjulede. Oveni kommer, at Helms helt klart er konkurrencedygtig på prisen, ligesom de har en servicemontør, der bare er rigtigt, rigtig dygtig, siger Jens Frederiksen, der sammen med sin bror Rene Frederiksen og far Peder Frederiksen ejer og driver Svanninge Skovservice A/S.
Fyn mangler skovarbejdere
Behovet for den nye 8-hjulsmaskine skyldes ikke mindst travlhed i skovene på Fyn.
- Der er helt klart god gang i skovene på Fyn lige nu. Meget af det, vi skover, går til flis. Men også det skovarbejde, der har været udført af skovarbejdere, må vi nu til at løse med maskiner. For der mangler skovarbejdere på Fyn, forklarer Jens Frederiksen.
Han nævner samtidig, at man med den nye 8-hjulsmaskine har mulighed for at arbejde under særdeles vanskelige vilkår i stejlt terræn, hvor selv garvede skovarbejdere ofte kommer til kort.
- Det skyldes, at vi kan lægge larvebælter på boogiehjulene. Og så kan maskinen kører i meget vådt og stejlt terræn, siger Jens Frederiksen, der altså driver familiens skovservicefirma med hovedsæde i De Fynske Alper i Svanningeområdet på Sydfyn.
Mere om den store skovmaskine i denne uges tema om skov, jagt og natur i LandbrugFyn