Solcelleplan ved Hynding sendt i høring
Et nyt og reduceret forslag til lokalplan for solcelleanlæg ved Hynding er godkendt til offentlig høring. Anlægget forventes at dække 60 hektar og producere op mod 75 MW el.

Illustration af planområdet. Foto: Aabenraa Kommune
Aabenraa Byråd har godkendt, at et nyt forslag til en lokalplan for et solcelleanlæg ved Hynding er sendt i offentlig høring.
Planområdet dækker i alt 81 hektar, hvoraf 60 hektar forventes at blive bebygget med solceller og tilhørende tekniske anlæg. Den samlede kapacitet er anslået til cirka 75 megawatt.
Et oprindeligt forslag med et større anlæg på 123 hektar blev afvist i marts 2023 efter offentlig høring, hvor der kom indsigelser om størrelse og afstand til boliger. Dette førte til udarbejdelsen af en revideret version med reduceret areal og større hensyn til omgivelserne.
Lokalplanen skal sikre mulighed for etablering af solcelleanlæg til elproduktion samt opretholde hensynet til landskabs- og naturværdierne. Det sker blandt andet gennem etablering af spredningskorridorer med levende hegn og adgang for offentligheden omkring anlægsområderne.
Byrådet besluttede, at der ikke afholdes borgermøde i forbindelse med den nye høring, da et sådant blev gennemført i forbindelse med det oprindelige planforslag i 2022.