Der er for mange besætninger, der ikke lever op til reglerne, når Fødevarestyrelsen kommer på kontrolbesøg. Den linje skal der rettes op på, hvilket er baggrunden for, at Seges nu kommer med nye handlingsanvisende værktøjer.
300 tilfældigt udvalgte besætninger med slagtesvin og søer får i perioden 1. november til 28. februar besøg af Fødevarestyrelsen i forbindelse med en ny kontrolkampagne.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.
- Ministeren kigger altså ned på branchen og siger: - I gør det ikke godt nok, lød det indledningsvist fra Helle Lahrmann fra Seges Svineproduktion, da hun i et indlæg ved konferencen »Fagligt Nyt« opfordrede rådgivere til at støtte op og sætte fokus på håndtering af syge- og tilskadekomne dyr ude i besætningerne. Foto: Camilla Bønløkke