Saneringerne skal foregå synkront
Porcus Svinefagdyrlæger inviterer til PRRS-møder rundt i hele landet og sætter her fokus på de områdesaneringer, som der nu skal samarbejdes om.

Sammen med dyrlæge Anne Priebe har Kristian Havn fra Porcus Svinefagdyrlæger i 2018 været med til at gennemføre Nordeuropas største områdesanering for PRRS på Haderslev Næs. Arkivfoto: Porcus
- De første landmænd kontakter os allerede og foreslår områder og besætninger omkring dem, som de ser muligheder for at samarbejde med om PRRS-sanering.
Dyrlæge Kristian Havn fra Porcus Svinefagdyrlæger gør det klart, at det er et kæmpe projekt, der nu skal tages fat på, og dyrlægen understreger, at det ikke kan lykkes uden et samarbejde mellem både landmænd og dyrlæger.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 10 uger for kun 10 kroner om ugen.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her