Slagteriet Tican er klar til at modtage hangrise, men også svin, der er blevet medicinsk kastreret med medicinen Improvac. Det oplyste konstitueret CEO Steen Sönnichsen på et informationsmøde i Sunds ved Herning fredag.
Det har i lange tider drevet en kile ned mellem slagterier og svineproducenter. Hangrise til slagtning, og medicinsk katrerede svin. Men tiderne kan være på vej til at skifte.
Fredag afholdte slagteriet Tican et iinformationsmøde, hvor formand og konstitueret CEO hos slagteriet, Steen Sönnichsen, fortalte de godt 100 fremmødte om hvorfor slagteriet har valgt at gå den nye vej.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
6. oktober 2026
10 min · I går
Krav om undersøgelse af grisestop, debat om spildevand, ris på våd tørvejord og de første jordkøb til en ny skov ved Roskilde.
Spildevand, skiftende udledningsgrænser og stop for grisestalde. Ugens debat handler om dokumentation, retssikkerhed og hænder til fødevareproduktionen.
Danmark er langt efter lande som Holland, Spanien og Tyskland, når det handler om industriel produktion og eksport af hangrise, lød det fra formand for Tican, Steen Sönnichsen. Foto: Henning K. Andersen