Svinenoter: Ny temaside om PRRS

Grise i alle aldersgrupper kan smittes med PRRS. På en ny temaside fra Seges kan man finde svar på, hvad man kan gøre, hvis man har mistanke om smitte.
Den aktuelle situation med mulig smitte a PRRS fra Hatting Horsens har fået Seges Svineproduktion til at oprette en temaside om PRRS. Der kan man finde svar på, hvad man skal gøre, hvis man har fået sæd fra Hatting og har mistanke om smitte, osv.
- På grund af den aktuelle situation om mulig smitte af PRRS1 fra Hatting Horsens har vi fået mange henvendelser om PRRS. Vi har derfor oprettet en ny temaside, hvor vi har samlet den viden, vi har om PRRS, lyder det fra Seges, der beskriver infektionen sådan her:
- PRRS er en smitsom virus-infektion, der kan smitte grise i alle aldersgrupper. Sygdomsforløbet varierer meget blandt besætninger, men uanset sygdomsbilledet er det meget vigtigt, at der straks iværksættes tiltag for at nedsætte smitteniveauet og derefter udarbejde en PRRS strategi for besætningen.
PRRS på Fagligt Nyt og Svinekongressen
Programmet for Svinekongressen, som arrangeres af Seges, Svineproduktion, er ude og ændret, idet Seges Svineproduktion har valgt at starte Fagligt Nyt tidligere om tirsdagen i forhold til det annoncerede program. Kongressen holdes den 22.-23. oktober i Herning Kongrescenter.
Tirsdagens program starter klokken 09.30 med et indlæg om »PRRS på Hatting Ornestation« af Bent Nielsen, afdelingschef, Veterinær & Kvalitetsforhold.
Svinekongressen får også et indlæg om PRRS, hvor foredragsholderne vil fortælle om, hvordan det kunne ske, at Hatting Horsens fik PRRS, og hvad Seges Svineproduktion gør, for at det ikke sker igen. Tilmelding til Svinekongressen åbner i dag den 20. august.