- Kære kollegaer

- 2020 har i sandhed været et år som ingen andre. I starten så vi hen imod rekordnoteringer og alt så fantastisk ud. Lige indtil Covid-19 gik fra at være noget i en by i Kina til at ramme hele verden og alles hverdag. Også vores.

Sådan lyder de indledende ord i en hilsen fra formand for Landbrug & Fødevarer Svineproduktion, Erik Larsen, der kan læses på Landbrugsinfo.dk.

Her lægger formanden heller ikke skjul på, at han samtidig glæder sig over, at hverdagen på langt de fleste bedrifter har kørt videre som vanligt på trods af den helt unikke situation, 2020 har været præget af.

- Helt fra start har I alle arbejdet på at sikre mad på bordet hos vores danske såvel som udenlandske kunder. Jeg er stolt over, at vi som erhverv kan levere varen. Både i gode og i dårlige tider.

- Noteringen er nu på et mere »almindeligt« leje. Men jeg glæder mig over, at Danish Crown for nylig kunne melde om rekordresultat for det seneste år og har indfriet målet om 60 øre mere per kilo i forhold til resten af Europa. Vores fokus er nu på de producenter, der eksporterer smågrise. For her har historien været en anden de seneste måneder, ligesom forventningen også er, at det vil fortsætte ind i starten af 2021, lyder det endvidere i formandens hilsen.

Smitteforebyggelse for alle

Ifølge Erik Larsen er afrikansk svinepest i Tyskland en af de væsentligste årsager til, at puljenoteringen er så lav lige nu. Og det har haft stor indflydelse på nogle af vores kollegaers forretning.

- Endnu engang beviser det, at denne virus er en, som fører store konsekvenser med sig. Også når udbrud »bare« sker i udlandet. Derfor kan ingen være i tvivl om, hvor stor indflydelse det vil have på økonomien, hvis der skulle komme udbrud i Danmark.

- Af samme grund skal vi fortsat have et stort fokus på smitteforebyggelse i besætningen – og sikre, at udenlandske grisetransporter, som henter grise på bedriften, er vasket og desinficeret ved grænsen. Samtidig skal vi fortsat have fokus på regler og rutiner i forbindelse med besøg i stalden. Langt de fleste er gode til det, men jeg vil gerne slå et slag for, at vi også i fremtiden husker på at holde fast i de gode rutiner og luge ud i dårlige vaner.

Formanden peger også på, at man udover arbejdet med at forebygge afrikansk svinepest i Danmark også i det kommende år vil se på, hvordan forekomsten af PRRS i Danmark kan reduceres. Det forlyder, at Seges Svineproduktion på det område har et udkast til en plan i skuffen.

Ligeledes er pattegriseoverlevelse et vigtigt emne i branchen, hvortil Erik Larsen slår et slag for rådgiverne i DLBR. Både i forhold til at komme med konkrete råd til, hvordan pattegriseoverlevelsen kan hæves men også til generel optimering.

Tak for året der gik

Erik Larsen benytter også lejligheden til at sige tak til nu tidligere næstformand i L&F Svineproduktion, Søren Søndergaard, som for to måneder siden blev valgt som formand i Landbrug & Fødevarer. Han takkes for den store indsats i sit virke hos Landbrug & Fødevarer Svineproduktion.

Desuden sender formanden en tak til Seges Svineproduktion og Landbrug & Fødevarer, og han glæder sig over at være en del af en organisation med dygtige medarbejdere og så stor en vidensbase, som der er i huset.

- Med de ord vil jeg ønske jer alle et godt nytår. Husk, at I altid er velkomne til at kontakte bestyrelsen, hvis I har idéer til det fremtidige arbejde med at sikre, at dansk griseproduktion fortsat er i verdenseliten, slutter Erik Larsen sin hilsen, der kan læses i sin fulde længde på Landbrugsinfo.dk.

cab

Afrikansk svinepestDanmark saneres for PRRSSvin