Nye muligheder for succesfuld sanering af mycoplasma
Et forholdsvist nyt antibiotikum kan være det redskab i værktøjskassen til mycoplasmasanering, der gør en sanering lettere tilgængelig i forhold til såvel afsætning af grise som økonomi.
Der er mange forskellige antibiotika til rådighed for dyrlæger og landmænd til at behandle mycoplasmainfektioner ved svin med.
For cirka tre år siden blev et nyt antibiotikum registreret i Danmark. Det hedder Aivlosin og kan anvendes i vand eller foder. Slagtefristen er et døgn.
Ifølge svinedyrlæge Uffe Nielsen, Timring ved Vildbjerg, viste Aivlosin sig hurtigt at være yderst effektivt mod mycoplasmainfektioner. Det var ellers oprin
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.