Svinepest i Tyskland var startskuddet til sanering
Man kommer ikke lige sovende til det set-up, som Claus Bruun Jørgensen i Tinglev har sat i værk, men det var heller ikke en impulsiv beslutning, der fik den sønderjyske svineproducent til at lade ASF i Tyskland være deadline for sanering og ny genetik i produktionsanlægget på Grønbo.
For Claus Bruun Jørgensen, Grønbo i Tinglev, er fundet af afrikansk svinepest i Tyskland den 10. september blevet til langt mere end blot ekstra spekulationer over, den fremtid det bringer at være smågriseleverandør til en tysk aftager.
Det blev også dagen, hvor den sønderjyske svineproducent måtte konstatere, at det nu var tid til at trykke på knappen til det projekt, som han har haft i tankerne de seneste par år.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
31. oktober 2026
9 min · 30. oktober
Venstres grønne kurs, kvælstof fra urørt skov og hensynet til grisenes velfærd. Også nyt om ulve, kyllingeimport og kravene i grøn trepart.
Ugens ejendomme: Store landbrug og en gård med slægtshistorie
7 min · I går
23 nye ejendomme er kommet på Landbrugsmarkedet i uge 44. Udbuddet spænder fra kvæg- og planteavlsgårde til lystejendomme, landbrugsjord og skov.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125852/ugens-ejendomme-store-landbrug-og-en-gaard-med-slaegtshistorie
0:00 / 0:00
Ugens mest læste
Uge 44
Ugens mest læste – uge 44
9 min · I går
Maskinhandel ender med millionnært tab, stor jordhandel ved Skjern og strid om kvælstof. Hør også om russisk såning og økonomien i dyrevelfærd.
Batteritilbud kræver eftersyn, Bovaer-fristen nærmer sig, og vestfynske Ovethi vender tilbagegang til fremgang. Hør også om DM i pløjning.
0:00 / 0:00
LandbrugØst
Nyeste afsnit
4. november 2026
9 min · 31. oktober
DM-vindere skal til Kenya, Mertz-chauffør går på pension, og Agrifos planlægger roer under nye vilkår. Også råd om besparelser og nytårsangst.
0:00 / 0:00
LandbrugSyd
Nyeste afsnit
4. november 2026
9 min · 31. oktober
Ferguson på Gram Slot, årets elev og en messe i modvind. Desuden nytårsurolige kæledyr, droner på drænjagt og faldende omsætning hos en drænvirksomhed.
0:00 / 0:00
LandbrugNord
Nyeste afsnit
4. november 2026
9 min · 31. oktober
Store droner på marken, nye serviceadresser og usikkerhed om både dræning og Landbrugsmessen Gl. Estrup. Få dagens overblik fra LandbrugNord.
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 44
Ugens job: Kvæg og robotter fylder blandt seks nye opslag
4 min · 31. oktober
Fem af ugens seks nye job på Jobstafet ligger i Jylland og ét på Fyn. Kvægbruget dominerer, men der er også arbejde med markdrift, maskiner og vedligeholdelse.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125851/ugens-job-kvaeg-og-robotter-fylder-blandt-seks-nye-opslag
0:00 / 0:00
Grise
Uge 44
Ugens Grise – uge 44
9 min · 30. oktober
Færre vaccinestik, dansk notering i ro og nyt tysk prisfald. Hør også om økologisk udvidelse, dyrevelfærdsdebat og risiko på kornmarkedet.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
- Jeg må da sige, at det da er noget, som har givet mig søvnløse nætter trods god forberedelse, fortæller Claus Bruun Jørgensen, der om blot fem uger har sat samtlige 2000 årssøer ud af staldsystemet og dermed trukket i håndbremsen for de 70.000 30 kg’s smågrise, som han ellers årligt sender til Tyskland. Arkivfotos: Bøje Østerlund