Der er sket meget gennem de 32 år, hvor Aasgaard har været i familien Ditlevsens hænder. Ejendommen er udviklet fra bar mark til i dag at omfatte et familieejet selskab med en svineproduktion på 1.650 årssøer af høj produktivitet. Bump på vejen har man dog ikke kunnet se sig fri for.
Intet er overladt til tilfældighederne, og forretningskonceptet følges til punkt og prikke på Aasgaard i Janderup ved Varde – det uanset hvilke udfordringer, der skal forceres.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
6. oktober 2026
10 min · I går
Krav om undersøgelse af grisestop, debat om spildevand, ris på våd tørvejord og de første jordkøb til en ny skov ved Roskilde.