Hardi har i forsøg vist, at spotsprøjtning med en Navigator 4000 med enkeltdyse on/off er effektiv til at behandle uønskede græsarter – og kun dem – i en strandsvingel græsmark.
27.-28. oktober 2020 udførte Hardi – i samarbejde med forvalter Henrik Skafte, sprøjtepilot Casper Bach, Teknologisk Institut og DLF- en sprøjtedemonstration på Nørager Gods på Vestsjælland, i håb om at kunne reducere sprøjtebehandlingen til 35 procent af det totale markareal. Resultatet blev over forventning en nedsættelse på hele 65 procent.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
14. oktober 2026
9 min · I går
Fosfor i Vadehavet, juridisk kritik af L5 og grisestop, færre danske æbler og kvælstofkravenes konsekvenser for mælk og klima.
VikingDanmark køber Foderteknik, kalveprisen falder, og 50 millioner kr. er på vej til rydning og afgræsning. Hør også om Holstein og naturpleje på Læsø.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.