Dollarkursen har været stigende siden årets begyndelse, og det tyder på, at dollarkursen skal styrkes yderligere overfor euro og dermed også overfor danske kroner i den kommende tid.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
Den styrkede dollar er med til at give lidt støtte til europæiske aktier og europæisk landbrug set overfor amerikanske aktier og amerikansk landbrug, skriver Peter Arendt, der er markedsanalytiker med firmaet MinAgro.dk. Foto: Colourbox
USD i forhold til DKK
Dollarkursen er tilbage i optrend på kort sigt. Den lange trend vender også til op ved brud op over 6,41 over for danske kroner.