Prisudviklingen for rapsfrø er fortsat ret så nedadgående. Derfor er den nedtur, der begyndte tilbage i april måned, hvor der normalt bliver taget forskud på høstpresset, fortsat intakt. Bryder rapsprisen på MATIF under støtte ved 600 euro – et niveau der i skrivende stund testes – så vil nedturen fortsætte med fornyet kraft. Da ned-trenden er intakt den dag i dag, fastholder jeg min anbefaling om at lave et salg af rapsfrø, om end timing ikke er den bedste, set i forhold til hvad den var i forå
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.
MATIF-rapsfrø, første position i euro pr. ton
Prisen for rapsfrø på MATIF fortsætter ned og målet ligger nede i området omkring 400 til 500 euro pr. ton.