Prisen for sojaskrå er stadig med pil nedad. I godt og vel to måneder er det således gået markant nedad med hensyn til prisen for sojaskrå. Nedturen tyder ikke til at stoppe lige foreløbigt. Derfor fastholder jeg min anbefaling om at afvente langsigtet indkøb af den proteinholdige foderingrediens. Køb sojaskrå fra hånden til munden.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.
Dagsgraf for CBOT Sojaskrå, første position i dollar pr. short ton
Prisen for sojaskrå fortsætter nedturen, der for alvor begyndte tilbage i november måned sidste år