Aktierne er begyndt at sætte sig i denne uge for første gang i godt 3 måneder. Samtidig oplever vi en guldpris, der ser ud til at finde sig et nyt bundniveau efter 3 måneder med lidt nedadgående bevægelse. Dermed er der små tegn på at risikovilligheden blandt spekulanterne nu igen er ved at være aftagende og at de så småt atter søger over mod sikker havn i guld, frem for i de mere risikofyldte aktier.
December m&arin
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.