Hen over den seneste måned har der på ny været pres på prisen for sojaskrå. Det betyder, at prisen for sojaskrå på børsen i Chicago nu er tilbage ved det vigtige og psykologiske bundniveau i 300 dollar pr. short ton. Dette prisniveau har sojaskrå ikke haft held med at bryde i nedadgående retning i nu knap et år, til trods for utallige forsøg. Sker det nu, så vil prisen for sojaskrå kunne falde yderligere i den
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.