Vil være de største i Norden: Robotforhandlere danner nyt netværk
Nu skal robotterne ud at køre i markerne for landmænd i hele Europa. Det er missionen for Agrointelli, der er i gang med at sætte et bredt forhandlernetværk op i Europa. I Skandinavien bliver forhandleren et nyt samarbejde mellem Thorsen Teknik og FMR, der er gået sammen om at danne AllAgbots Nordic.
Robotter og automatisering gør sit indtog inden for et væld af brancher på globalt plan – og landbruget er ingen undtagelse.
Hos det nystartede samarbejde mellem de to danske virksomheder Thorsen Teknik og FMR Maskiner, som forhandler flere robot- og automatiske løsninger inden for landbruget, går man efter guldet og har en ambition om at blive den største forhandler i Norden.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · I dag
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.