34 dyr dyster om titler og ære på årets digitale dyrskue

Vi finder skuets bedste hest, kødkvæg, malkeko og får på det første digitale dyrskue nogensinde, hvor der er tilmeldt 34 dyr: 17 heste, 9 kødkvæg, 5 malkekøer og 2 får. De dyster om titlerne som skuets bedste, og der er ærespræmie til de 12 bedste dyr.

Se dem alle sammen herunder og følg med på Hobro Dyrskues og Effektivt Landbrugs Facebook-sider på lørdag den 6. juni, hvor vi finder vinderne.

Hobro Dyrskue

De bedste dyr i kategorierne.

Se video af finalisterne ved at trykke på billederne herunder.

Vinderdyr Hobro Dyrskue 2020

Får

Skuets bedste får: Kat. 22, Texel-får, 1 års uden lam, Familien Brøgger, Hadsten, 23 point

Malkekvæg

Skuets bedste malkeko: Kat. 35, Dansk Holstein, 4. kalvs Sargeant-datter, Christian Bøgh, Hobro, 23 point
Nr. 2: Kat. 31, Jersey, 4. kalvsko VJ Hillum-datter, Christoffer Østergaard, Aars, 23 point

Kødkvæg

Skuets bedste kødkvæg: Kat. 25, Limousine-tyr, 2 års efter Lancelot, Jesper Boll Kragelund, Suldrup, 24 point
Nr. 2: Kat. 27, Simmental-tyr, 2 års efter Sterling Gino 15, Carsten Ebdrup, Hobro, 23 point
Nr. 3: Kat 30, Murray Grey-kvie, 1 års efter Mount Major Kingswood, Maria Rønd Kristensen, Aalestrup, 23 point

Heste.

Skuets bedste hest: Kat 11, Mokoena, haflingerhoppe efter Alpenstern-C, Nadia Poulsen, Suldrup, 24 point
Nr. 2: Kat. 12, Marina Kaptain, 4-års fjordhoppe efter Ninjar, Lone og Arne Kaptain, Randers, 23 point
Nr. 3: Kat. 16, Edals Vagant, 7-års Dartmoor-hingst efter Flying Pokemon, Sabine Munksgaard, Hørve, 23 point
Nr. 4: Kat. 5, BRDH Eagles Unique, Dansk Sportspony-hoppe efter Stughjehoeves eagleeye, Anne og Thomas Lakmann Ørndrup, Hobro, 23 point
Nr. 5: Kat. 10, Nr. Fuglsang’s Kasjopeja, haflinger-hoppe efter Windos-G, Tenna Ohlander, Frederikshavn, 23 point
Nr. 6: Kat. 4, Sivkro’s Chia, Barok Pinto-hoppe efter Anders, Rikke Handke, Ulfborg, 23 point

Skuets bedste hest: Kat 11, Mokoena, haflingerhoppe efter Alpenstern-C, Nadia Poulsen, Suldrup, 24 point
Skuets bedste kødkvæg: Kat. 25, Limousine-tyr, 2 års efter Lancelot, Jesper Boll Kragelund, Suldrup, 24 point
Skuets bedste malkeko: Kat. 35, Dansk Holstein, 4. kalvs Sargeant-datter, Christian Bøgh, Hobro, 23 point
Skuets bedste får: Kat. 22, Texel-får, 1 års uden lam, Familien Brøgger, Hadsten, 23 point

12 finalister er klar

Dommerne har nu udpeget 12 finalister – 6 blandt heste, 3 blandt kødkvæget, 2 malkekøer og et får. De endelige vindere findes på lørdag.

Se video af finalisterne ved at trykke på billederne herunder.

Igen i år flotte ærespræmier på Hobro Dyrskue

Hobro Dyrskue har traditionen tro altid haft flotte ærespræmier. Det er der igen i år, takket været Kop & Kande i Hobro, som, sammen med Agri Nord, har doneret flotte ærespræmier til alle de bedste dyr.

Alle deltagere

HESTE

Jysk Race

Goldhoppe

Thorups Zenia HJY 21133

Ejer Gunda og Hans Jørgen Knudsen, Boldrupvej 148, Thorup
Kat 1. ZENIA HJY 21133 født 13. marts 2016 hos udstiller
Mor: Thorups Sara HJY 20953
Far: Kikhavens Gunnar JYH 2696
MF: Holger Danske EJYH 2632

Tinker

Goldhoppe

Egelys Nala

Ejer Lilly Hadberg – Stald Enslev
Kat 2. Egelys Nala Reg 208333DT0900454 født 30. marts 2006
Mor: Tinka
Far: Holms Hurricane

Frederiksborger

Goldhoppe

Sonnerupgårds Isabel FR 8524

Ejer Charlotte Kvist
Kat 3. Sonnerupgårds Isabel FR 8524
Mor: Sonnerupgårds Diane FR 8524
Far: Juvel Tågerup FRH 739
MF: Salisbury Vejleby FR 748

Barok Pinto

Hoppe

Sivkro's Chia

Ejer Rikke Handke, Nørrevej 9, 6990 Ulfborg
Kat 4. Sivkro's Chia R 208210000564148 (Kåret i F1 i 2019, men far ubek)
Mor: Mira af Sortemosegaard
Far: Anders 451
MF: Tietse 428

Dansk Sportspony

Følhoppe

BRDH Eagles Unique

Ejer Anne og Thomas Lakmann, Ørndrup, Hobro
Kat 5. BRDH Eagles Unique 208333we1100784
Mor: Korreborgs Ulrika 208333WE0402074
Føl: ATI’s Mr. Williams 208333sp2044221
Far: Mr. Golden Watson
Far: Stughjehoeves eagleeye
MF: Shamrock Secret design

Haflinger

Hingste, 4 år og derover

Absalon Nordan

Ejer Elisabeth Andersen og Andreas Duus, Teglværksvej 25, 9800 Hjørring
Kat 6. Absalon Nordan HAH39 født 2011
Mor: St. Pr. St. Montana
Far: Askhan-D
MF: Midas-Clarina

Windos-G

Ejer Trine Rafn
Kat 7. Windos-G født 07.05.2003
Mor: Blitze BZ 19319
Far: Waldess Liz 250/T
MF: Antinor-S 156T

Goldhopper

Morena R

Ejer Poul Skov, Nørredigevej 9, 6990 Ulfborg
Kat 9. Morena R 20821000153826
Mor: Abendstern DE 30202272155
Far: Andrit II DE 302020020693
MF: Ahorn DE 302020129078
Følhopper

Nr. Fuglsang’s Kasjopeja

Ejer Tenna Ohlander
Kat 10. Nr. Fuglsang’s Kasjopeja HA 772
Mor: Kastanje BHA 686
Føl f. 8/5 2020
F: Absalon Nordan
Far: Windos-G 07314
MF: Winterling Skovlygaardens

Mokoena R

Ejer Nadia Poulsen
Kat 11. Mokoena R 208333HA0801204
Mor: Maggi
Far: Alpenstern-C
MF: Liz Weltwind

Fjordheste

Goldhoppe

Marina Kaptain

Ejer Lone og Arne Kaptain, Halagervej 25, 9530 Støvring
Kat 12. Marina Kaptain 208333FJ1600439 født 28.03.2016
Mor: Marbella Hovborg FJ 10916
Far: Ninjar FJH 773
MF: Mosegårdens Splint EFJH 729

New Forest

Goldhoppe

Koglens Diamant

Ejer Lene Farving, Svejstrupvej 140, 8920 Randers NV
Kat 13. Koglens Diamant 208333NF160120 født 14.05.2016
Mor: AB Cikorie NFSR 2359
Far: Lundemarksgårds Layout NFHR 137
MF: Horsemosens Cayenne C NFHR 147

Islænder

2 års

Grana fra Grurup DK

Ejer Katja Winther Simonsen
Kat 14. Grana fra Grurup DK 2018200611 født 17.07.2018
Mor: Litla fra Grurup DK2005206901
Far: Ásapór frá Feti IS 1991186919
MF: Ögri frá Háholti IS19318825

Vallak

Máni fra Klovnhøj

Ejer Elisa Nielsen-Hvam
Kat 15. Máni fra Klovnhøj født 2008
Mor: Tritla fra Pindtoften

Dartmoor

Hingst

Edals Vagant

Ejer Lene Farving, Svejstrupvej 140, 8920 Randers NV
Kat 16. Edals Vagant ID208333DP1302755 født 03.07.2013 hos Ann Edal
Mor: Vita af Fæbæk
Far: Flying Pokemon
MF: Marko

Welsh Sec. C

Følhoppe

Maylie Sienna

Ejer Line Gautesen
Kat 17. Maylie Sienna R 826046020177718 født 28.04.2016
Mor: Maylie Safira
Føl f.17.04.20 Tøttrupgaards Solumate
Far: Gribsvads Baltzer
Far: Brynseion Dancing Demon
MF: Paradean the Gigolo

Shetlandsponyer

Hingste, 4 år og derover

Aastrupgaards Cocktail

Ejer Jessie Sine Aggerholm Vinther
Kat 18. Aastrupgaards Cocktail 208333SH1300343 født 13.03.2013
Mor: Skovgaardens Denice
Far: Liam of Borgie SH 196
MF: Ollie Vd Slikpolder

Fallohides Justin

Ejer Louise Poulsen
Kat 19. Fallohides Justin 208333SH1603372 født 14.07.2016
Mor: Skovlundens Fay
Far: Timothy af Jäboruder
MF: Waulkmill Mclintock

Vallakker

Grisbæks Charlie

Ejer Anja Klitte
Kat 20. Grisbæks Charlie 208333SH1800411 født 02.05.2018
Mor: Bakkegaardens Chanel
Far: Diamond Hagenstrup
MF: Warrackston Guardian

FÅR

Landrace, vædder

114378-00225

Ejer Søren Knudsen, Boldrupvej 166, 9610 Nørager
Kat 21. 114378-00225 født 16.03.2018 hos udstiller
Mor: Smaravt 114378-00151
Far: 9080-00181
MF: Goliat 74257-00934

Texel – 1 års u/lam

114378-00225

Ejer Familien Brøgger
Kat 22. 114378-00225 født 16.03.2018 hos udstiller
Mor: 84502-04564
Far: Hammel Herbert 84855-00957
MF: 84502-03408

KØDKVÆG

Limousine, tyre

Borre Pedersen

Ejer Per Lynge Laursen, Storardenvej 19, 9510 Arden
Kat 23. Borre Pedersen P 70605-00700 født 26.01.19
Mor: Borregaard Eugenie 47232-02874
Far: Borre P Johs 070605-00480
MF: Hammel Ursus 064467-00841

Engtoftegård Osvald

Ejer Anders Lange, Engtoftevej 5, 8544 Mørke
Kat 24. Engtoftegård Osvald 088060-00507 født 04.07.2018
Mor: Kalkenbjerg Diva 053120-00115
Far: Mamouth 027593-00356
MF: Aron 031898-00148

Kærsgaards Oberst

Ejer Jesper Boll Kragelund, Hjedsbækvej 341, 9541 Suldrup
Kat 25. Kærsgaards Oberst 003708-00474 født 10.12.2018
Mor: Kærsg. Casablanca 003708-00414
Far: Lancelot 064467-000696
MF: Hammel Valiant 064467-00867

Hereford, kvie

L. Glomsdal Pippi

Ejer Familien Engbjerg, Snevrevej 15, 9850 Hirtshals
Kat. 26 L. Glomsdal Pippi 070524-00214 født 06.04.2019
Mor: Rebstrup Liva 081414-0220
Far: L. Glomsdal Monrad 070524-00196
MF: Moeskær Investor 069957-01231

Simmental, tyr

Langmose Odin

Ejer Carsten Ebdrup, Bredmosevej 3, Ø. Doense, 9500 Hobro
Kat. 27 Langmose Odin P 087201-00213 født 04.02.2018
Mor: Langmose Liva PP 87201-00197
Far: Sterling Gino 15
MF: Auroch Deuter PP

Murray Grey

Ko med kalv

062480-02063

Ejer Stine Würtz Frandsen, Egelundsvej 13, 9510 Arden
Kat. 28 062480-02063 født 20.05.2018
Mor: Vroe Isla 2nd 060086-02641
Har netop kælvet
Far: Southend Emperor
MF: Leighon Anselm FABG102GG

Goldko

Ingrid

Ejer Nørre Bundgaard, Nørrevej 9, 6990 Ulfborg
Kat. 29 Ingrid 060427-01152 født 07.08.2015
Mor: 060086-02895

Kvier

Stenager Q Hope

Ejer Maria Rønd Kristensen, Hannerupvej 46, Korsø, 9620 Aalestrup
Kat. 30 Stenager Q Hope 083495-00046 født 29.04.2019
Mor: 083495-00042
Far: Mount Major Kingswood
MF: Woodbourn Warrior

Dexter, ko

Birkemose Maren

Ejer Agnete Rasmussen, Skagensvej 94b, Tversted, 9881 Bindslev
Kat. 30A Birkemose Maren 085476-00237 født 22.06.2016
Mor: 106360-000089
Far: Bolteskov Odin 063985-02196
MF: Skivevejens Pingo 041845-01028

MALKEKVÆG

Jersey

064510-02572

Ejer Christoffer Østergaard, Aars
Kat. 31 064510-02572 født 13.12.14
Mor: 032977-02658
4. kalvs: 3,7 år: 6579 5,77 380 4,15 273 653
Far: VJ Hillum S 303763
MF: Lyndon S 303575

032977-03141

Ejer Anders Jakobsen, Jelstrupvej 9, 9600 Aars
Kat. 32 032977-03141 født 11.02.17
Mor: 032977-02658
2. kalvs: 1,2 år: 7390 6,40 473 4,38 323 796
Far: VJ Haley S 304129

033272-05309

Ejer Johanne Aarup Hestbæk, Knabervej 78, 9620 Aalestrup
Kat. 33 033272-05309 født 20.12.17
Mor: 036713-02396
1. kalvs: 147 dg: 4929 5,43 268 3,82 189 457
Far: VJ Quintana S 304301
MF: DJ Lix S 302997

SDM Dansk Holstein

066280-03393

Ejer Bathau Holstein, Rasmus Haugaard, Batum Hedevej 8, 8830 Tjele
Kat. 34 066280-03393 født 06.02.14
Mor: 066280-02637
4. kalvs: 3,7 år: 9283 3,31 307 3,32 308 615
Far: Bradnick S 254983
MF: Lauthority S 253580

032008-04687

Ejer Christian Bøgh, Løgstørvej 131, 9500 Hobro
Kat. 34 032008-04687 født 26.12.14
Mor: 032008-04202
4. kalvs: 3,4 år: 12378 4,10 507 3,51 434 941
Far: Sargeant S 256022
MF: VH Mandel S 254168

Historisk tilbageblik i billeder

Hobro Dyrskue 2018
Hobro Dyrskue 2018
Hobro Dyrskue 2018
Hobro Dyrskue 2018
Hobro Dyrskue 2018
Hobro Dyrskue 2018
Hobro Dyrskue 2018
Hobro Dyrskue 2018
Hobro Dyrskue 2010
Hobro Dyrskue 2010
Hobro Dyrskue 2010
Hobro Dyrskue 2010
Hobro Dyrskue 2010
Hobro Dyrskue 2009
Hobro Dyrskue 2009
Hobro Dyrskue 2009
Hobro Dyrskue 2009