En anledning til at se frem ad
Det var en dyrskueformand, som så tilbage på 60 succesfulde skueår i det sønderjyske, men som også tog notits af en fremtid præget med udfordringer.

Det Sønderjyske Fællesdyrskue kunne i år fejre sit skue nr. 60, og det var da også en skueformand, der så tilbage på en række succesfulde år på dyrskuepladsen i Aabenraa.
- Fredag den 2. juli 1937 var en dejlig dag i Sønderjylland. Der kunne man for første gang i 42 år holde det første fælles dyrskue i Sønderjylland, berettede dyrskuets formand Jørgen Popp Petersen, og nævnte datidens avisforsider og besøgstal på 27.000, da han åbnede det 60. fællesskue.
Skuet blev starten på en kæmpe succes, hvor sammensuriet af dyr, mad, musik, maskiner og mennesker blev en folkefest for sønderjyderne.
- Ja, og nu sidder vi så her 82 år senere, vi er stadig bønder, vi gennemlever stadig kriser, men vi har også været forskånet for krig og elendighed, sagde han.
Et delt klima-ansvar
Formanden fremhævede dialogen mellem forbrugere og landmænd som en af skuets forcer.
- I den komplicerede verden, som vi får skruet sammen, bliver det vigtigere og vigtigere at tale med og forstå hinanden, sagde Jørgen Popp Petersen.
Og her kom valgkampens klima-tema også på banen.
- Klima er kommet højt op på dagsordenen, og i den forbindelse er der en del, der peger fingre ad landbruget. Men som så meget andet er der også her fuld af paradokser, lød det.







































