Året er 1969 og en ung Aksel Givskov er få år tidligere blevet gift og flyttet til Sjælland fra det østjyske. Via sit arbejde på en sjællandsk kvæggård hos Aage Poulsen, blev han introduceret til Roskilde Dyrskue, som hans arbejdsgiver udstillede RDM-køer på.
Allerede året efter i 1970 kunne Aksel Givskov deltage igen på Roskilde Dyrskue – denne gang med egne RDM-køer. Siden flyttede Aksel Givskov tilbage til Hornsyld i Østjylland, da han skulle overtage familiegården.

Klar til Landsskuet
Siden er de rødbrogede køer blevet skiftet ud med Simmental-kødkvæg, som han i dag udstiller med på Det Østjyske Dyrskue i Horsens (i dag Horsens Dyrskue & Madmarked, red.) og Landsskuet i Herning, hvor han i denne uge igen er med i 2019-udgaven af det legendariske dyrskue.
Og han kan komme med masser af selvtillid. På det netop overståede Horsens Dyrskue & Madmarked blev det til flotte kåringer af hans Simmental-dyr. I den prestigefyldte Interbreed-konkurrence på tværs af racerne blev det til skuets bedste par.