Deres samlede omsætning er steget med 200 mio. kr. siden 2014/15-regnskabsåret, og på bunden efterlader kartoffeltrioen guld til producenterne.

De tre andelsselskaber fra Karup, Brande og Toftlund, som i meget stor stil sælger deres kartoffelstivelse og ingredienser gennem det store fællesejede KMC Kartoffelcentralen, har alle haft et rigtigt godt 2016/17.

FødevareWatch har kigget nærmere på de tre selskabers seneste årsregnskaber, og de viser med al tydelighed, at der er guld under den jyske muld.

På toplinjerne i AKS (Andels-Kartoffelmelsfabrikken Sønderjylland Amba), AKK (Karup Kartoffelmelfabrik Amba) og AKM (Andelskartoffelmelsfabrikken Midtjylland Amba) har man i de seneste år øget omsætning med 122 mio. kr. til samlet 881,6 mio. kr.