Lavere omkostninger for græseksport i vente
Nye OECD-regler vil få stor betydning for danske frøfirmaers konkurrenceevne, vurderer man i NaturErhvervstyrelsen
Hos NaturErhvervstyrelsen peger man på, at danske frøvirksomheder siden 2005 har deltaget i en forsøgsordning, hvor de – som nogen af de første i verden – har bevist, at de kan producere den ensartethed af frøvaren, der kræves, for at kunne udnytte den nye mulighed, der reducerer virksomhedernes produktionsomkostninger.
- Virksomheder, der producerer større partier af græsser, opnår besparelser – både i form af færre udgifter til analyser, og til andre kontroller, siger specialkonsulent Merete Buus fra NaturErhvervstyrelsen til styrelsens hjemmeside.
Her fremgår det, at NaturErhvervstyrelsen – i tæt samarbejde med frøbranchen – har været en aktiv medspiller i udformningen af både forsøgsordningen og de permanente regler.
Merete Buus har været formand for den tekniske arbejdsgruppe i OECD, der har foreslået de nye regler.
- NaturErhvervstyrelsen og den danske frøbranche har i fællesskab kæmpet for at få gjort OECD-reglerne permanente, da det har stor betydning for virksomhedernes konkurrenceevne på det internationale marked, forklarer hun.
Ifølge NaturErhvervstyrelsen var den danske eksport af græsfrø sidste år på omkring to milliarder kroner.