EU-kommissær vil begrænse forbruget af antibiotika

Fødevareminister Mette Gjerskov (S) vil have EU til at stramme reglerne for at bruge antibiotika til dyr

Fødevareminister Mette Gjerskov var mandag til møde i EU's ministerråd. Her forklarede hun, at hun mener, at EU bør stramme reglerne for at bruge antibiotika til dyr.

Udmeldingen i ministerrådet kommer, fordi de i sidste uge kom frem, at den multiresistente ESBL-bakterie kommer til Danmark med dyr fra udlandet. Og ifølge Mette Gjerskov deler EU-kommissæren for sundhed, John Dalli, den danske bekymring.

Han har således varslet, at han vil tage initiativ til at udfase den forebyggende brug af cefalosporiner – og i det hele taget begrænse forbruget, når der i 2013 skal laves en ny dyresundhedslovgivning.

- Vi ser nu resultatet af, at man i nogle lande bruger vigtige antibiotika forebyggende til dyr, selvom man dermed risikerer, at mennesker i værste fald ikke kan behandles for livsfarlige sygdomme. Det skal stoppe. I det hele taget, synes jeg kun, man skal bruge den slags antibiotika til dyr, hvis det er højst nødvendigt, lyder det fra Mette Gjerskov efter mødet i ministerrådet.

Læs også