Komplet præmieliste for malkekvæget på Odense-skuet

Liste med oprangering og point for samtlige malkekøer på Det Fynske Dyrskue. På billedet Folmer Hadberg-Rasmussen med bedste RDM-besætning.

Dansk Rød Malkerace

Livsydelseskøer med min. 3500 kg fedt

23 point:

400 Line & Ole Nielsen, Frørup.

401 H & A Lærke Kongsdal, Aunslev (superko og ærespræmie).

402 Lars Bebe, Bolteskov.

22 point:

404 Line & Ole Nielsen, Frørup.

405 Erik Ramussen, Stenstrup.

 

4. kalvs køer og derover

23 point:

403 Lars Bebe, Bolteskov.

408 Fam. Brems, Bjerne.

22 point:

406 Jørgen Helms, Barløse.

409 Skovlykke Folmer Hadberg-Rasmussen, Kølstrup.

 

3. kalvs køer

Hold nr. 1

23 point:

414 Fam. Brems, Bjerne (ærespræmie).

412 Skovlykke Folmer Hadberg-Rasmussen, Kølstrup (ærespræmie).

407 Fam. Brems, Bjerne.

22 point:

413 Lars Bebe, Bolteskov.

411 Line & Ole Nielsen, Frørup.

 

Hold nr. 2

23 point:

417 Skovlykke Folmer Hadberg-Rasmussen, Kølstrup (ældre modelko og ærespræmie).

415 Frede Serup Pedersen, Kerte.

22 point:

420 Mette Nørgaard Nielsen, Gl. Haugsted.

416 Gitte og Carsten Hedegaard, Ryslinge.

 

2. kalvs køer

Hold nr. 1

23 point:

427 Peter Møllegård, Karup (ærespræmie).

421 Erik Rasmussen, Stenstrup (modelko 2. kalvs og ærespræmie).

425 Lars Bebe, Bolteskov.

430 Erik Rasmussen, Stenstrup.

22 point:

431 Peter Møllegård, Karup.

428 Jørgen Helms, Barløse.

419 Gitte & Carsten Hedegaard, Ryslinge.

 

Hold nr. 2

23 point:

441 Skovlykke Folmer Hadberg-Rasmussen, Kølstrup.

433 Lars Bebe, Bolteskov.

438 Peter Møllegård, Karup.

440 Line & Ole Nielsen, Frørup.

22 point:

435 Frede Serup Pedersen, Kerte.

437 Line & Ole Nielsen, Frørup.

436 Gitte & Carsten Hedegaard, Ryslinge.

434 Peter Møllegård, Karup.

                                   

1. kalvs køer

Hold nr. 1

24 point:

449 Gitte & Carsten Hedegaard, Ryslinge (ærespræmie og yngre modelko).

23 point:

443 Frede Serup Pedersen, Kerte.

448 Lars Bebe, Bolteskov (ærespræmie).

446 Peter Møllegård, Karup.

22 point:

445 Erik Rasmussen, Stenstrup.

447 Jørgen Helms, Barløse.

442 Jørgen Helms, Barløse.

 

Hold nr. 2

23 point:

454 Frede Serup Pedersen, Kerte (ærespræmie).

450 Lars Bebe, Bolteskov.

460 H & A Lærke Kongsdal, Aunslev.

462 Fam. Brems, Bjerne.

452 H & A Lærke Kongsdal, Aunslev.

22 point:

453 Peter Møllegård, Karup.

458 Erik Rasmussen, Stenstrup.

 

Hold nr. 3

23 point:

470 Frede Serup Pedersen, Kerte (ærespræmie).

464 Skovlykke Folmer Hadberg-Rasmussen, Kølstrup (ærespræmie).

468 Skovlykke Folmer Hadberg-Rasmussen, Kølstrup.

463 Skovlykke Folmer Hadberg-Rasmussen, Kølstrup.

22 point:

465 Skovlykke Folmer Hadberg-Rasmussen, Kølstrup.

466 Skovlykke Folmer Hadberg-Rasmussen, Kølstrup.

467 Skovlykke Folmer Hadberg-Rasmussen, Kølstrup.

 

 

Kvier

Hold nr. 1

23 point:

477 Lars Bebe, Bolteskov (ærespræmie).

474 Lars Bebe, Bolteskov.

22 point:

476 Jørgen Helms, Barløse.

472 Stengård v/Lars A. Iversen, Stensby.

473 Stengård v/Lars A. Iversen, Stensby.

 

Hold nr. 2

23 point:

481 Skovlykke Folmer Hadberg-Rasmussen, Kølstrup.

22 point:

480 Stengård v/Lars A. Iversen, Stensby.

482 Skovlykke Folmer Hadberg-Rasmussen, Kølstrup.

 

 

Holstein

Livsydelseskøer med min. 3500 kg fedt

23 point:

485 Leif Sørensen, Lydinge (superko og ærespræmie).

 

4. kalvs køer og derover

23 point:

488 Gitte & Carsten Hedegaard, Måre (ærespræmie).

489 Gitte & Carsten Hedegaard, Måre.

490 Gitte & Carsten Hedegaard, Måre.

 

3. kalvs køer

24 point:

496 Leif Sørensen, Lydinge (ældre modelko og ærespræmie).

23 point:

498 Gitte & Carsten Hedegaard, Måre (ærespræmie).

22 point:

497 I/S Ejby, Vittinge.

494 Per Villebro, Frørup.

495 Svend Aage Vestergaard, Brændekilde.

 

2. kalvs køer

Hold nr.1

23 point:

502 Per Villebro, Frørup (ærespræmie).

506 Gunnar Dyhre Hansen, Vester Skerninge (ærespræmie).

510 Per Villebro, Frørup.

508 Per Villebro, Frørup.

22 point:

499 Leif Sørensen, Lydinge.

503 Gitte & Carsten Hedegaard, Måre.

491 Svend Aage Vestergaard, Brændekilde.

509 Gitte & Carsten Hedegaard, Måre.

 

Hold nr. 2

23 point:

513 Inga Rasmussen, Otterup (ærespræmie).

511 Leif Sørensen, Lydinge.

517 Leif Sørensen, Lydinge.

518 Gitte & Carsten Hedegaard, Måre.

514 Gitte & Carsten Hedegaard, Måre.

22 point:

519 Inga Rasmussen, Otterup.

515 I/S Ejby, Vittinge.

516 Per Villebro, Frørup.

512 Gunnar Dyhre Hansen, Vester Skerninge.

                    

1. kalvs køer

Hold nr. 1

23 point:

523 Leif Sørensen, Lydinge (ærespræmie).

525 Gitte & Carsten Hedegaard, Måre.

526 Gitte & Carsten Hedegaard, Måre.

524 Gunnar Dyhre Hansen, Vester Skerninge.

521 Svend Aage Vestergaard, Brændekilde.

22 point:

520 I/S Ejby, Vittinge.

 

Hold nr. 2

24 point:

534 Leif Sørensen, Lydinge (yngre modelko og ærespræmie).

528 Gitte & Carsten Hedegaard, Måre.

530 Leif Sørensen, Lydinge.

529 I/S Ejby, Vittinge.

535 I/S Ejby, Vittinge.

532 Gitte & Carsten Hedegaard, Måre.

22 point:

527 Inga Rasmussen, Otterup.

537 Inga Rasmussen, Otterup.

 

 

Jersey

Livsydelseskøer med min. 3500 kg fedt

24 point:

548 Arne Jørgensen, Verninge (ældre modelko, superko ogærespræmie).

23 point:

542 Peter Høj, Ny Stenderup (ærespræmie).

547 Peter Høj, Ny Stenderup.

545 Arne Jørgensen, Verninge.

22 point:

541 Kvægholdet Gelsted I/S, Gelsted.

543 Grønbjerg I/S, Nørreby.

538 I/S Jesper & Torben Bang, Faurskov.

540 Torben Christensen, Millinge.

 

4. kalvskøer og derover

23 point:

546 Torben Illum Anderse, Udby (ærespræmie)

551 Espe-Holm Landbrug I/S, Ronæs

552 Grønbjerg I/S, Nørreby

550 Klaus Ole Jørgensen, Gislev

22 point:

553 Kvægholdet Gelsted I/S, Gelsted.

3. kalvs køer

24 point:

560 Peter Høj, Ny Stenderup (ærespræmie).

23 point:

557 I/S Jesper & Torben Bang, Faurskov (ærespræmie).

556 Grønbjerg I/S, Nørreby (ærespræmie).

22 point:

555 Peter Høj, Ny Stenderup.

554 Torben Illum Andersen, Udby.

558 Peter Høj, Ny Stenderup.

564 Overgård v/John Trædholm, Tårup.

 

2. kalvs køer

Hold nr. 1

24 point:

572 Klaus Ole Jørgensen, Gislev (yngre modelko og ærespræmie).

23 point:

574 Grønbjerg I/S, Nørreby (ærespræmie).

563 Jens Bo, Roerslev.

568 Peter Høj, Ny Stenderup.

22 point:

567 John Hansen, V. Hæsinge.

569 Espe-Holm Landbrug I/S, Ronæs.

565 Arne Jørgensen, Verninge.

571 Torben Christensen, Millinge.

566 John Hansen, V. Hæsinge.

573 Kvægholdet Gelsted I/S, Gelsted.

 

Hold nr. 2

23 point:

575 I/S Jesper & Torben Bang, Faurskov (ærespræmie).

586 John Hansen, V. Hæsinge (ærespræmie).

584 Sophia & Palle Bjerggaard Hansen, Såderup.

577 Ulvsbjerggård Hans Ulvsbjerg Rasmussen, Svenstrup.

22 point:

579 Espe-Holm Landbrug I/S, Ronæs.

576 Torben Christensen, Millinge.

578 Svend Aage Vestergaard, Brændekilde.

582 Torben Christensen, Millinge.

580 Klaus Ole Jørgensen, Gislev.

 

1. kalvs køer

Hold nr. 1

23 point:

595 Torben Illum Andersen, Udby (ærespræmie).

593 Grønbjerg I/S, Nørreby.

592 Overgård v/John Trædholm, Tårup.

587 Jens Bo, Roerslev.

22 point:

598 Grønbjerg I/S, Nørreby.

596 Torben Illum Andersen, Udby.

581 Jens Bo, Roerslev.

588 Svend Aage Vestergaard, Brændekilde.

597 Torben Illum Andersen, Udby.

591 Arne Jørgensen, Verninge.

 

Hold nr. 2

23 point:

606 Torben Goltermann Hansen, Fjelsted (ærespræmie).

600 Sophia & Palle Bjerggaard Hansen, Såderup (ærespræmie).

607 Jens Bo, Roerslev.

602 Espe-Holm Landbrug I/S, Ronæs.

22 point:

599 Torben Goltermann Hansen, Fjelsted.

604 Ulvsbjerggård Hans Ulvsbjerg Rasmussen, Svenstrup.

605 Peter Høj, Ny Stenderup.

601 Torben Christensen, Millinge.

608 Kvægholdet Gelsted I/S, Gelsted.

 

Hold nr. 3

23 point:

609 Sophia & Palle Bjerggaard Hansen, Såderup (ærespræmie).

618 Espe-Holm Landbrug I/S, Ronæs.

619 I/S Jesper & Torben Bang, Faurskov.

22 point:

613 Kvægholdet Gelsted I/S, Gelsted.

614 Peter Høj, Ny Stenderup.

612 Henning Poulsen, Rynkeby.

610 Grønbjerg I/S, Nørreby.

615 Henning Poulsen, Rynkeby.

617 Morten Erik Jørgensen, Stenstrup.

 

Hold nr. 4

23 point:

620 Grønbjerg I/S, Nørreby (ærespræmie).

627 Espe-Holm Landbrug, Ronæs (ærespræmie).

629 Grønbjerg I/S, Nørreby.

630 Torben Goltermann Hansen, Fjelsted.

624 Peter Høj, Ny Stenderup.

22 point:

623 Klaus Ole Jørgensen, Gislev.

632 Overgård v/John Trædholm, Tårup.

626 Kvægholdet Gelsted, Gelsted.

622 Overgård v/John Trædholm, Tårup.

 

Dansk Rødbroget Holstein

2. kalvs køer

23 point:

634 Inga Rasmussen, Otterup (modelko og ærespræmie).

633 Jens Bo, Roerslev.

 

1. kalvs køer

Hold nr. 1

23 point:

635 Jens Bo, Roerslev.

636 Jens Bo, Roerslev.

 

Hold nr. 2

638 Jens Bo, Roerslev (ærespræmie).

637 Jens Bo, Roerslev.

22 point:

640 Jens Bo, Roerslev.

 

Læs også