Arla Foods planlægger at investere 800 millioner kroner i sit mejeri i Lockerbie i Skotland. I en pressemeddelelse skriver mejeriet, at man vil etablere et kompetencecenter for UHT- og laktosefri mælk. UHT-mælk bliver behandlet ved ultrahøj temperatur og kræver derfor ikke køling før åbning. Ifølge Arla vil investeringen øge effektiviteten, styrke modstandsdygtigheden og forbedre bæredygtigheden ved at placere produktionen tæt på en stor mælkepulje.

- Den nye investering vil gøre det muligt for os at øge produktionskompetencen inden for UHT- og laktosefri-teknologier og støtte yderligere vækst med vores strategiske kunder i Storbritannien, siger David Boulanger, koncerndirektør og ansvarlig for Arlas forsyningskæde, i pressemeddelelsen.

Investeringen i Lockerbie kan samtidig betyde lukning af Settle-mejeriet, ligesom det kan påvirke medarbejdere i Stourton. Arla vil derfor indlede en konsultationsperiode med de berørte medarbejdere.

- Hos Arla gør vi alt for at støtte alle medarbejdere gennem perioder med forandring, og vi forstår, at dette vil være en tid med usikkerhed for alle, der arbejder på de to mejerier, siger David Boulanger.

Arla har sidste år annonceret en række investeringer for totalt 2,6 milliarder kroner på tværs af sine britiske mejerier. Herunder 1,5 milliarder kroner i en topmoderne mozzarella-produktion på Taw Valley-mejeriet i Devon.

Hvis forslaget bliver godkendt, forventes ændringerne at træde i kraft i anden halvdel af 2026.