Erfaren dækleder skal styrke relationen til maskinproducenter
Udnævnelsen af Henrik de Koning til Head OEM Europe & Key Account skal accelerere vækstplan frem mod 2030 og styrke relationerne til maskinproducenter.
Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Dækselskabet BKT Europe har udnævnt Henrik de Koning til Head OEM Europe & Key Account som led i virksomhedens langsigtede vækststrategi frem mod 2030. Med ansvaret for OE-kanalen skal han udvikle samarbejdet med europæiske OEM-kunder og konsolidere positionen i off-highway-sektoren, herunder landbrug.
Henrik De Koning kommer med mere end 25 års erfaring fra dækindustrien og et indgående kendskab til landbrugssegmentet. Hans opgave bliver at omsætte BKT’s produktbredde inden for landbrugs- og OTR-dæk til øget markedsnærhed og skræddersyede løsninger til producenterne.
- Jeg er begejstret for at slutte mig til BKT på dette spændende tidspunkt i virksomhedens rejse. Jeg er dybt imponeret over den kurs, som BKT har fulgt indtil nu, og beæret over at kunne bidrage til virksomhedens Growth Vision 2030, udtaler Henrik de Koning i en pressemeddelelse og fortsætter:
- Sammen med det erfarne BKT-team og vores betroede partnere ser jeg frem til yderligere at styrke, konsolidere og udvide vores tilstedeværelse på europæiske nøglemarkeder samt bane vejen for nye forretningsmuligheder.
Udnævnelsen skal samtidig understøtte tættere samarbejde med forhandlere og distributører og dermed styrke værdikæden omkring OEM-segmentet. Henrik De Koning refererer til adm. direktør Lucia Salmaso.
Østjysk dækforhandler har tabt over 200 mio. på knap fem år
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
22. oktober 2026
9 min · I går
Omstillingens tempo, dyre batteritilbud og stigende smågriseeksport. Og hvad ligger bag tallet om 25.000 døde pattegrise om dagen?
Ugens ejendomme: Jord på Lolland og landejendomme i Jylland
6 min · 20. oktober
14 nye ejendomme er kommet til salg i uge 42. Lystejendomme udgør halvdelen af ugens udbud, mens et jordareal uden bygninger på Lolland er både størst og dyrest.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125543/ugens-ejendomme-jord-paa-lolland-og-landejendomme-i-jylland
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 42
Ugens job: Fra kvægforsøg til asfalt og norske farestalde
4 min · 20. oktober
Uge 42 byder på 12 nye jobopslag på Jobstafet. Der er blandt andet lærepladser, arbejde med landbrugsmaskiner og stillinger for erfarne medarbejdere i griseproduktionen.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125542/ugens-job-fra-kvaegforsoeg-til-asfalt-og-norske-farestalde
0:00 / 0:00
Debat
Uge 43
Ugens Debat – uge 43
9 min · 20. oktober
Kvælstofberegninger, forskerroller og retssikkerhed fylder ugens debat. Og hos Coop falder andelen af økologisk og dyrevelfærdsmærket svinekød.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.