Fødevarekæmpe åbner største smagsfacilitet i Afrika
Fødevarevirksomheden Kerry annoncerede åbningen af sin nye smagsfabrik på det afrikanske kontinent til en værdi af 282,7 millioner kroner. Med placering i Sydafrika er der fokuseret på produktion af bæredygtige ernæringsløsninger til det meste af det afrikanske kontinent.
Kerry, den internationale fødevarevirksomhed, har netop åbnet en ny smagsfacilitet i Sydafrika. Ifølge virksomheden repræsenterer det nye anlæg den største og mest avancerede smagsfremstillingsfacilitet på det afrikanske kontinent.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.