Alle priser er gået voldsomt op i USA de seneste år.
- Vi er nok på niveau med priserne i Danmark efterhånden. Samtidig er afgrødepriser faldet, og lønninger ikke fuldt med for mange ansatte. Så folk er pressede på økonomien, fortæller Anders Buus Thomsen.
For hans virksomhed med høstkaravane er især prisen på diesel steget voldsomt.
- Hvis bare dieselprisen vil falde lidt i 2025, så kan vi hurtigt spare over en million kroner alene i brændstofudgifter, fastslår han.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
30. september 2026
10 min · I går
Nye kvælstofgrænser for 2027, strid om kvoter på udtaget jord og planer om 1 million flere grise med hele haler.
De sidste høstdage omkring 1. november er i majs og begunstiget af usædvanlig godt vejr. Foto: Amanda Buus Thomsen
Hele høstteamet på Blondie's burgerrestaurant sammen med lokale farmers. Anders Buus Thomsen sammen med sin søn, Axel, er nederst til højre. Fotos: Amanda Buus Thomsen
Anders Buus Thomsens høstkaravane startede i maj i det sydlige Texas og høstede sig vej op gennem det centrale USA til North Dakota nær den canadiske grænse. Sojabønner og kolbemajs blev primært høstet i South Dakota. Vinterkvarteret ligger i Kansas.
Morgenstart på en af de mange gode høstdage i 2024. Fotos: Jørgen P. Jensen
- Hvis bare dieselprisen vil falde lidt i 2025, så kan vi hurtigt spare over en million kroner alene i brændstofudgifter, fastslår Anders Buus Thomsen.