Halm i store mængder er næsten for meget

- Mejetærskerens kapacitet bliver nedsat med den store halmmængde, der skal igennem snitteren på mejetærskeren, siger Hans Damgaard fra Overgaard syd for Kolding.

På Overgaard mellem Kolding og Haderslev har man netop presset halm.

Og der var helt overvældende meget halm på de nyhøstede hvedemarker.

- Vi nåede op på 450 bigballer på de første 40 hektar, fortæller Hans Damgaard, medejer af Overgaard I/S.

- Vi ved næsten ikke, hvad vi skal gøre med al den halm. Det sætter jo kapaciteten på mejetærskeren ned med de store mængder halm, der skal genne

Vil du læse mere?

Prøv 30 dage for 30 kr.

Dette indhold er forbeholdt vores abonnenter, men du kan få adgang på få minutter, med online abonnement.

Allerede abonnent?

Læs mere om Høst-Tour

»Bondemanden han har altid travlt på sin bondegård«, lyder børnesangen. Og det har landmanden da også - især under høsten. Bliv klar til høst med Effektivt Landbrugs årlige Høst-Tour, hvor vi sætter fokus på vigtige udviklinger og nyheder, du ikke må gå glip af.

Læs mere her

Læs også