En presset økonomi har fået bestyrelsen for Landbrugsmessen Gl. Estrup til at gå af, og der er indkaldt til ekstraordinær generalforsamling den 9. september. Her skal repræsentanter for foreningen beslutte, om landbrugsmessen skal fortsætte eller nedlægges. I den forbindelse er Østjydsk Familielandbrug klar til at give økonomisk førstehjælp. 

- Det er vigtigt, at vi har en landbrugsmesse som Gl. Estrup. Derfor har en enig bestyrelse i Østjydsk Familielandbrug besluttet at yde et årligt tilskud på 50.000 kroner. Landbrugsmessen er både med til at styrke båndet mellem land og by og sammenholdet i landbruget. Vi har brug for begge dele, understreger Niels Jørgen Thomsen, formand for Østjydsk Familielandbrug.

De sidste to år har det ikke være muligt at slå dørene op til Landbrugsmessen Gl. Estrup på grund af corona. Det har tæret på foreningens økonomi. For at regnskabet kan balancere, mangler der en økonomisk indsprøjtning på 300.000 kroner hvert år til at ansætte en tovholder.