Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
Grønt Udviklings- og Demonstrationsprogram (GUDP) under Landbrugsstyrelsen har åbnet for en ansøgningsrunde, hvor hele fødevaresektoren har mulighed for at få støtte til innovative grønne idéer.
Fisk fra dambrug skal smage bedre
Både de primære producenter af fødevarer i landbrug, fiskeri og akvakultur, og de der forarbejder og afsætter fødevarerne, kan opnå økonomisk støtte fra GUDP.
Alle, der overvejer at søge støtte, kan få råd om ansøgningen på et gratis online informationsmøde den 7. januar, hvor tidligere støttemodtagere deler ud af deres erfaringer. Ansøgere kan desuden få sparring og hjælp til at skrive den gode ansøgning hos GUDP-sekretariatet i Landbrugsstyrelsen.
Ansøgningsfristen er den 2. februar 2022 kl. 12.00.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
21. oktober 2026
9 min · I dag
Kvælstofkrav, slam på markerne og mangel på praktikanter præger grisebranchen. Organisationer vil tættere sammen, og årets elev bliver hyldet.
Ugens ejendomme: Jord på Lolland og landejendomme i Jylland
6 min · I dag
14 nye ejendomme er kommet til salg i uge 42. Lystejendomme udgør halvdelen af ugens udbud, mens et jordareal uden bygninger på Lolland er både størst og dyrest.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/ejendomme/125543/ugens-ejendomme-jord-paa-lolland-og-landejendomme-i-jylland
0:00 / 0:00
Ugens job
Uge 42
Ugens job: Fra kvægforsøg til asfalt og norske farestalde
4 min · I dag
Uge 42 byder på 12 nye jobopslag på Jobstafet. Der er blandt andet lærepladser, arbejde med landbrugsmaskiner og stillinger for erfarne medarbejdere i griseproduktionen.
Læs artiklen: https://effektivtlandbrug.landbrugnet.dk/artikler/arbejdskraft/125542/ugens-job-fra-kvaegforsoeg-til-asfalt-og-norske-farestalde
0:00 / 0:00
Debat
Uge 43
Ugens Debat – uge 43
9 min · I dag
Kvælstofberegninger, forskerroller og retssikkerhed fylder ugens debat. Og hos Coop falder andelen af økologisk og dyrevelfærdsmærket svinekød.
Maskinhandel i et krigsramt Ukraine, dansk premiere på en drænspuler og nye regnskaber. Plus byggestop, eksport og 30 år med Claas' variable pressekammer.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.