Oplæsningen af artiklen er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens. Artiklens indhold er skrevet af redaktionen.
EU's handelsoverskud i landbrugs- og fødevaresektoren nåede 6,2 milliarder euro i februar måned, hvilket er en stigning på 24 procent sammenlignet med januar.
Eksportværdien steg betydeligt for blandt andet oliven og olivenolie på grund af højere priser. Importen faldt en smule, selvom værdien af kakaoprodukter steg markant. Samlet set forblev både import og eksport stabile sammenlignet med sidste år.
EU's eksport af landbrugs- og fødevareprodukter nåede 19,4 milliarder euro i februar, en stigning på 5 procent sammenlignet med januar. Værdien af EU's import nåede 13,2 milliarder euro i februar, et fald på 2 procent sammenlignet med januar måned.
EU er fortsat verdens største eksportør af landbrugs- og fødevareprodukter.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.