Danskerne vælger i stigende grad blandingshunde frem for racehunde. Pudelblandinger som labradoodle og cockapoo bidrager markant til tendensen. Ifølge Agria Dyreforsikring skyldes udviklingen både økonomiske overvejelser og livsstilsændringer, men myten om, at blandingshunde er sundere og billigere, holder ikke stik.
Ifølge den tyske Interessengemeinschaft der Schweinehalter Nordwest, der refererer til tal fra de polske myndigheder, er Polens svinebestand i kraftig tilbagegang ved den seneste svinetælling fra december 2024, skriver L&F i Markedsnyt for Grisekød.
Den samlede polske svinebestand er ved tællingen i december 2024 opgjort til 9,078 millioner grise, hvilket svarer til en tilbagegang på 7,1 procent i forhold til december 2023.
Antallet af avlssøer er ved tællingen i december 2024 opgjort til 599.700 styk. Det svarer til en tilbagegang på 9,6 procent i forhold til december 2023, hvor bestanden lå på 663.300 styk.
Alt tyder således på, at en stigende polsk produktion af grise i 2024 vil blive afløst af en faldende produktion i 2025.