Det europæiske marked for slagtesvin er aktuelt præget af en markant svækkelse. Noteringerne falder i EU-landene med mellem 5 og 16 cent, eller cirka. 34–115 øre.

Årsagerne er velkendte. Udbuddet af slagteklare grise er højt, mens efterspørgslen er for lav. Samtidig er eksporten af europæisk grisekød til tredjelande utilstrækkelig til at sikre en rentabel handel, påpeger slagterier i flere lande. Spørgsmålet er nu, om de europæiske producenter kan genvinde konkurrenceevnen.

I Tyskland kunne noteringen ikke længere modstå presset fra slagterierne og faldt markant med 15 eurocent (ca. 112 øre). For tre uger siden var noteringen allerede reduceret med 10 cent (ca. 75 øre).

Som i Holland og Danmark

Efter det kraftige prisfald ligger den tyske notering nu tættere på de danske og hollandske niveauer, som siden uge 38 har ligget under det tyske.

I Holland faldt noteringen med 10 cent. Slagteriet Vion havde to uger i træk sænket afregningsprisen med 5 cent, hvilket øgede presset på konkurrenterne. De øvrige slagterier fulgte således efter med et fald på 10 eurocent.

En lignende udvikling kom som bekendt i Danmark. Danish Crown melder om lavere afsætning til tredjelande og mangel på arbejdskraft til udbening. Spanien oplevede et usædvanligt stort fald på 6 cent. Her sender producenterne hurtigt dyr til slagtning, samtidig med at store mængder svinekød skal afsættes inden for EU.

Finans