Ny variant af afrikansk svinepest i Kina bekymrer
En ny mutation af den afrikanske svinepest er brudt ud i Kina. Nye studier viser dog, at denne nye variant af den frygtede sygdom er knap så dødelig som den oprindelige afrikanske svinepest. Men til gengæld er den mere smitsom og svær at opspore.

En ny mutation af den afrikanske svinepest er brudt ud i Kina. Den er ifølge studier mere smitsom og svær at opspore. Arkivfoto
Siden 2018 har de kæmpet en hård kamp med den afrikanske svinepest i Kina. En sygdom, der er dødelig for svin, men heldigvis ikke for mennesker.
Netop, som der i løbet af 2020 var takter til, at sygdommen var kommet under kontrol, viser det sig, at en ny variant af den afrikanske svinepest nu er brudt ud. Det er dog ikke så dødelig en variant som den afrikanske svinepest, de tidligere har kæmpet med i landet.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her