Husdyrformidlingen i Danmark melder nu, at den sætter noteringen op for uge 12.
Helt præcist ryger den 50 kroner op fra 650 til 700 kr./50 kg.
Husdyrformidlingen er en landsdækkende formidling af kalve, besætninger, køer, kvier og opdræt i Danmark og til eksport, og den formidler kontakt mellem køber og sælger af kalve og kreaturer.
Ifølge Husdyrformidlingen så skyldes den markante noteringsstigning, at der er en stor efterspørgsel efter kalve, især hjertemærkningskalve.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
3. oktober 2026
9 min · 2. oktober
Ny gødskningslov rammer markplaner, jurister kritiserer stop for grisestalde, og Danish Crown varsler en stor organisationsændring.
Ifølge Husdyrformidlingen skyldes den markante noteringsstigning, at der er en stor efterspørgsel efter kalve, især hjertemærkningskalve. Arkivfoto: Tenna Bang