Tysk notering for slagtesvin står stille
Den tyske slagtesvinenotering er uændret 2,33 euro pr. kg.

Arkivfoto
Den tyske slagtesvinenotering står i øjeblikket stille på 2,33 euro pr. kg (17,36 kroner).
- Det er skuffende og frustrerende for tyske griseproducenter. Slagtesvineudbuddet er lille, slagteriernes efterspørgsel er god, og slagteklare grise kan afsættes uden problemer, lyder det fra Danske Svineproducenter i et nyhedsbrev.
- Da slagtesvinenoteringen er steget i Polen i de seneste uger, kan det endda betale sig at eksportere slagtesvinepartier til Polen. På ISN’s grisebørs blev der solgt otte partier til hele 2,50 euro (18,63 kroner) i fredags og yderligere fire partier til 2,45 euro (18,25 kroner) i gennemsnit i tirsdags, tilføjer Danske Svineproducenter.
Markedsinteressenterne forventede derfor, at den tyske notering blev hævet markant i dag, men blev altså skuffet. Tysklands største slagteri Tönnies rapporterer ligefrem om en ikke-tilfredsstillende efterspørgsel og faldende priser på kødmarkedet.