Kineserne er netop kommet tilbage på arbejde efter ferie i forbindelse med det kinesiske nytår. På første handelsdag efter ferien ryger afgrødepriserne i Kina i vejret til næsten historiske rekorder, grundet frygt for forsyningssituationen for foder til grise og herunder specielt sojaskrå.
På »Dalian Commodity Exchange«, der er den kinesiske børs for handel med afgrøder, rykker prisen for blandt andet sojaskrå op med ikke mindre end otte procent på første handelsdag, efter at den kinesiske befolkning er kommet tilbage fra ferie i forbindelse med det kinesiske nytår.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.