I sidste uge kunne vi konstatere, at de spekulative kapitalfonde i USA var begyndt at satse på en stigende majspris. Nu er det også tilfældet i forhold til hvede. Således har kapitalfondene i den forgangne uge vendt deres position i hvede fra en short til en long.
De spekulative kapitalfonde i USA fortsætter med at købe op i afgrødefutures. I sidste viste opgørelsen over kapitalfondenes handelsaktivitet på afgrødebørsen i Chicago, at der nu satses hårdt på, at majsprisen skal stige hen over sommeren. Denne uges opgørelse viser, at det stadig er tilfældet. Således købte de amerikanske kapitalfonde i sidste uge yderligere godt 24.000 majsfutures, så de nu sammenlagt l
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kr.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
17. oktober 2026
9 min · 16. oktober
Usikre kvælstoftal presser markplanerne, og partier åbner for udsættelse. Samtidig falder andelen af økologisk og velfærdsmærket svinekød hos Coop.
Effektivt Landbrugs Business-redaktion samler op på de vigtigste nyheder på det seneste og vender blikket mod den kommende tid, der ser ud til at byde på mere geopolitisk uro og et nøgleregnskab fra Danish Crown.