I Hoven er kartofler og vand uadskillelige. Det ved Karsten Fogtmann Jensen bedre end de fleste. Som lærling i den lokale smedje i begyndelsen af 1990’erne, som ejer fra 2005 og i dag som servicechef hos WekoAgro Machinery har han været en fast del af det faglige landskab i området.

Efter salget af Hoven Smedje til WekoAgro Machinery i 2020 har han sluppet økonomi og salg og i stedet rettet fuld fokus mod drift og kundeservice.

- Det er her, jeg hører hjemme. Jeg kan godt lide at få tingene til at fungere og hjælpe kunderne videre, når noget driller midt i sæsonen, siger Karsten Fogtmann Jensen.

Vanding er mere end et speciale

I dag har Karsten ansvaret for både Hoven og midlertidigt værkstedet i Bording. Men det er især vandingsmaskinerne, der ligger hans hjerte nær. Et område han har fulgt tæt gennem årtier, både som smed, maskinstationsansat og servicechef.

- Vanding har altid været vigtigt her i området. Vi har sandjord, og det stiller nogle særlige krav. Derfor er det også naturligt, at vi har specialiseret os i netop dét, siger han.

Hos WekoAgro Machinery er målet, at Hoven fortsat skal være center for vanding, mens specialet i kartoffelmaskiner samles i Bording. Planen er, at Karsten Fogtmann Jensen fremover udelukkende skal have ansvaret for Hoven-afdelingen.

Maskiner