20 år i SLF

Ellen Jessen, regnskabsassistent i SLF, kan den 1. maj fejre 20-års jubilæum i rådgivningsselskabet.

Jubilæet bliver markeret internt i SLF. 

        

Granit Parts kan nu levere Deutz-motordele til landbruget

Nu har Granit Parts og Deutz udvidet deres samarbejde, så Granit Parts – udover at tilbyde landets forhandlere Deutz motordele til industri-motorer, nu også dækker dele til motorer inden for landbrug og entreprenørmaskiner

Dermed er samarbejdet udvidet til hele programmet af Deutz-motorer.

- Med Granit Parts Deutz-motorsøgning finder forhandleren reservedele til i alt 1.000.000 Deutz-motorer. Dette inkluderer nu 750.000 motorer til landbrugssektoren, herunder niveau 4- og 5-emissionskrav, og 250.000 til entreprenørmaskiner.

- Denne omfattende motordatabase fra Deutz gør det muligt for vores forhandlere hurtigt og nemt at finde den passende reservedel til næsten alle almindelige Deutz-motorer, lyder det fra adm. direktør i Granit Parts Skandinavien, Johnny Gram.


FirstFarms A/S tilbyder forlængelse af konvertible obligationer

FirstFarms A/S tilbyder nu en forlængelse af de konvertible obligationer udstedt i henhold til bemyndigelse givet på en ordinær generalforsamling i 2015.

- Formålet med tilbuddet er et ønske om at styrke selskabets likvider med henblik på en optimal videreførelse af strategien; herunder investeringer og tilpasninger i driften, der blandt andet skal skabe værdiforøgelse af vores salgsafgrøder, optimere mælke- og svineproduktionen og styrke vores smittebeskyttelse yderligere, lyder det fra selskabet.

De konvertible obligationer tilbydes forlænget ét år eller tre år, og forlængelsen vil ske fra udløb af eksisterende obligation den 15. december 2020. Tilbuddet om forlængelse vil være gældende indtil 12. maj 2020.

FirstFarms udsender brev direkte til de enkelte obligationsejere med tilbuddet.

Markblomster markerer jubilæum

Holstebro Landboforening markerer 200-året for foreningens oprettelse ved at etablere en række blomsterstriber ved indfaldsvejene til Holstebro og Struer.

I alt vil der i løbet af nogle måneder stå i alt fem kilometer blomsterstriber hos 13 lokale landmænd, der lægger jord til.

- Vi vil gerne være med til at forskønne vores byer ved overgangene fra land til by med blomstermarkerne, siger formand for foreningen Kristian Gade.

Når de mange kilometer mark om nogle måneder står i fuldt flor, får de forbipasserende både glæden ved at se på blomsterne, ligesom de får muligheden for at plukke en smuk markbuket, som de kan tage med hjem

To lokale landmænd, Kristian Borup og Ejvind Hansen, er i disse dage i gang med at stå for såningen.

Læs også