De fleste husker sidste års lange, varme og ikke mindst rekord-tørre sommer. Det gør man også hos DLG, der forleden kunne offentliggøre et regnskab med et lille fald i omsætningen fra 49,1 mia. kroner i 2017 til 48,9 mia. kroner i 2018. Driftsresultatet (EBITDA) blev på 1,54 mia. kroner i 2018 mod godt 1,7 mia. kroner året før.

DLG´s økonomidirektør Lars Sørensen vurderer, at man ville have haft det bedste driftsresultat nogensinde i 2018, hvis det netop ikke havde været for tørken.

Tilbagegangen i DLG´s kornforretning opvejes til dels af fremgang i to af koncernens andre forretningsområder – nemlig Vitaminer og Mineraler samt Service og Energi.

Forventningen til 2019 er samme niveau som rekordåret 2017. I år betyder resultatet, at man sender 92 mio. kroner tilbage ejerne i overskudsdeling.

 

Finans