HØST-TOUR
Over 10 t/ha i vinterbyg, men flere hvedemarker har alvorlige fodsygeangreb
- Foreløbig er der meget store forskelle i udbytterne i vinterbyggen, men heldigvis høstes også gode vinterbygmarker ind imellem, fortæller planteavlsrådgiver Hans Jørgen Bak, der i år ser mange flerårs hvedemarker med større øer af goldfodsyge.

Høsten af vinterbyg er i gang især i det østlige Danmark og med meget svingende udbytter. Arkivfoto.
Vinterbyghøsten er kommet i gang flere steder især spredt fra Nordsjælland og ned over Sjælland til Sydhavsøerne.
- Vi kan se, at det går stærkt derude nu. Vinterbyggen er generelt moden og det er primært et spørgsmål om, hvornår den er tør til at høste, fortæller planteavlsrådgiver Hans Jørgen Bak, Agriadvice.
- De først høstede vinterbygmarker er sjældent de bedste og oftest med lavere udbytter. Men nu er der høstet flere arealer og der opnås også pæne udbytter over 10 t/ha.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.

Læs hele artiklen
Få straks adgang til at læse hele artiklen uden abonnement. Det koster kun 15 kr.
Allerede abonnent? Log ind her