Det summede af aktivitet på græsmarken overfor Elmegaarden ved Frederiks i Midtjylland, da Græsland 22 for nylig blev afviklet. Her tog maskinerne i marken en stor del af opmærksomheden. Både de stillestående på standene og de kørende i marken.
Men på Græsland er der også fokus på dét, det hele handler om: Græsset.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
2. oktober 2026
8 min · I går
Bovaer-kravet møder nyt pres, et ulveforslag nærmer sig Folketinget, og dansk landbrug ligger højt i EU’s klimaregnskab.
På Græsland var der, ud over et imponerende opbud af maskiner, mulighed for at se en lang række forsøgparceller med græs i blandinger og ren bestand. Foto: Kasper Stougård