GreenGo Energy har trykket på pauseknappen for to store solcelleprojekter, selv om tilladelserne er i orden. Årsag: Solcelleanlægene, der ligger ved Nørhede-Hjortmose og Gestenge i Ringkøbing-Skjern Kommune fylder 652 hektar, kan ikke blive tilsluttet elnettet.
Vil du læse mere?
Kære læser, denne artikel fra Effektivt Landbrug er låst.
Kvalitetsjournalistik kræver research, ekspertise og adgang til relevante kilder.
Men vi vil rigtig gerne tilbyde dig et digitalt abonnement i 30 dage for kun 30 kroner.
Alle podcasts her er fremstillet ved hjælp af kunstig intelligens – både lyd og manuskript. Indholdet bygger på Effektivt Landbrugs egne artikler og er redaktionelt gennemgået.
Dagens avis
Nyeste afsnit
16. september 2026
10 min · I dag
Kvælstofregulering kan udløse erstatningskrav, svineproducenter vil sætte treparter på pause, og Gisselfeld skifter direktør.
Der går noget tid, inden der kommer til at løbe strøm igennem ledningerne fra de to store solcelleanlæg Nørhede-Hjortmose og Gestenge. Fotos: Henning K. Andersen
Der er i forvejen masser af VE-anlæg i Ringkøbing-Skjern Kommune, både solcelleanlæg og vindmøller. Med de to nye anlæg kan kommunen kommer over en forsyningsgrad af energi på 100 procent.
Det er området her udenfor Ådum, der efter planerne skal give plads til et 100 hektar stort solcelleanlæng.
Der er otte store solcelleanlæg i Ringkøbing-Skjern Kommune, der i dag leverer grøn strøm. Her ses det solcelleanlæg, der er placeret ved hovedvejen udenfor Videbæk, ikke langt fra Nature Energys biogasanlæg.