Aabenraa kommune har fået en ansøgning fra European Energy om at ændre en lokalplan nær Kassø, så der kan bygges et solcelleanlæg, der kan lave strøm til 50.000 husstande, skriver jv.dk. 
Området er ejet af private, og det vil kunne være en god forretning for dem, mener kommunikationschef hos European Energy, Joachim Steenstrup.

- Området er rimeligt fladt, der er ikke så langt til el-nettet, og indstrålingen er fin. Det er derfor et interessant område for os, forklarer European Energys kommunikationschef, Joachim Steenstrup.

- I forhold til udbytte per kvadratmeter er solceller den afgrøde, der giver bedst. Det er jo noget, der er interessant for lodsejere, tilføjer han.

Man skal tænke sig om
En af de personer, der i givet fald bliver berørt af projektet, gårdejer Michael Sangild, maner til besindighed omkring projektet. Han ejer op mod 50 hektar af den jord, som selskabet bag solcelleanlæg, European Energy, har kig på.

- Jeg har sagt, at jeg er interesseret, men jeg har også sagt, at jeg ikke vil have, at der kommer til at stå solceller på det hele, forklarer gårdejeren overfor jv.dk.

Ifølge Michael Sangild er det vigtigt, at man prioriterer, hvilken jord man bruger til projektet.

- Det er så store områder, vi taler om, at det er vigtigt, at man ser det som en helhed. Der er nogle drikkevandsinteresser herude, hvor man ikke må dyrke jorden. Var det ikke smartest at sætte solcellerne dér? Bare for at nævne et eksempel, siger han 
På et senere tidspunkt skal Aabenraa kommune tage stilling til planerne. Faktisk var punktet sat på dagsordenen til et møde i kommunens vækstudvalg for land og by, men blev fjernet, fordi der var kommet nyt oplysninger i sagen